Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Postanowiłaś sobie, że od jutra - od tego jutra, nie od jutra za tydzień, za miesiąc czy pół roku, jak to bywa - będziesz zdrowo się odżywiać. Znalazłaś przepis na dobry, zdrowy obiad. Następnego dnia go ugotowałaś - bardzo Ci smakował. Tak samo jak czekolada, którą zjadłaś na podwieczorek, bo każda kolejna kosteczka miała być tą ostatnią… pisze autor - skuteczne pozycjonowanie stron internetowych.

Zdrowe odżywianie się to nie tylko zdrowe gotowanie, ale też unikanie pokus, znajdowanie dobrych zamienników naszych dotychczasowych słabości i kontrolowanie podjadania. Jak zacząć zdrowo się odżywiać, kiedy wciąż prześladują Cię okruszki wczorajszych ciastek i pusty papierek po tym cudownie słodkim batonie?

Wyrzuć ze swojej kuchni produkty, które chcesz wyłączyć z diety

Oczywiście nie musisz wszystkiego wyrzucać na śmietnik. Zapytaj znajomych, czy nie chcieliby kilku zachomikowanych czekolad, słodkich napojów, kalorycznych sosów - być może znasz osoby, które nie stronią od takich produktów na co dzień lub to ich tzw. cheat meale, na które pozwalają sobie raz na jakiś czas.

Ważne, aby oczyścić kuchnię z produktów, które najbardziej Cię kuszą - wydanie pieniędzy na nie będzie trudniejsze niż po prostu pójście do kuchni i wyciągnięcie czekolady z szuflady, którą zamknęłaś przed sobą samą na kluczyk.

Ale zanim to zrobisz, rozplanuj, jak chcesz zmienić swoją dietę na zdrowe żywienie.

Stopniowo rezygnuj z niezdrowego jedzenia na rzecz zdrowego żywienia

Ze zmianą diety jest jak - niestety - z paleniem papierosów. Nielicznym udaje się zerwać z nałogiem z dnia na dzień. Jak zmienić swoją dietę, kiedy już mocno przyzwyczaiłaś się do tych słodkich rogalików z czekoladowym nadzieniem? To proste - nie odmawiaj sobie z dnia na dzień ich całkowicie, bo i tak będą Cię bardzo kusiły.

Jedz je co dwa dni, następnie co trzy, potem co cztery - aż staną się Twoim ulubionym cheat mealem raz na tydzień. W efekcie stopniowo będziesz zmniejszać liczbę spożywanych kalorii, więc nie ograniczysz ich drastycznie organizmowi, i będzie Ci się łatwiej przyzwyczaić do zdrowego żywienia, w którym na pierwszym planie nie są słodycze.

Znajdź ciekawe produkty, których nigdy nie jadłaś

Zdrowe żywienie to pole do popisu dla wyobraźni. Mnóstwo inspiracji znajdziesz na blogach kulinarnych. Słyszałaś kiedyś o czarnej komosie ryżowej? Nie? Koniecznie sprawdź, co to jest, bo nadaje się i do obiadów, i do pysznych sałatek. O wiele łatwiej zaprzyjaźnić się z nową dietą, kiedy masz przed sobą mnóstwo ciekawych produktów do odkrycia, a nie perspektywę codziennego obierania marchewki i krojenia jabłek.

Znajdź przepisy na domowe soki i koktajle

Napój zrobiony własnoręcznie - pychota! Sok z buraków, jabłka, marchewki i natki pietruszki nie tylko jest świetny na drugie śniadanie, ale też korzystnie wpływa np. na stan włosów. Jesteś tym, co jesz - nie da się ukryć. W sokach i koktajlach możesz przemycać w swojej diecie dodatkowe porcje niskokalorycznych warzyw i owoców (już bardziej kalorycznych). Miksuj owoce z warzywami - szpinak z bananem, jarmuż z melonem… Baw się smakami - niech zdrowe żywienie będzie dla Ciebie przygodą, a nie nudą w kuchni!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

3 pomysły na fit przekąski